GCC Aktiviteter

February 2020
M T W T F S S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Greve CC Licensløb - Secured by AVS Vejsikring

Søndag den 22. september 2019 afholder vi cykelløbet - GCC landevejsløb - Secured by AVS Vejsikring

Løbet er åbent for alle klasser.

Snoldelev danner rammen om vores løb, der også fører rytterne igennem Tune, Karlslunde og Hastrup.

 

Praktiske informationer

Tilmelding via DCU's hjemmeside:

www.cyklingdanmark.dk

 

Kort over ruten:

 Ingen tilgængelig billedbeskrivelse.

 

 

Rutebeskrivelse:

Start på Snoldelevgård. Ligeud ad Tunevej (som går over i Snoldelevvej, og dernæst Vestergade). Th. ad Tune Bygade (som går over i Karlslunde Centervej). Th. ad Hovedgaden. Th. ad Hastrupvejen (som går over i Karlslundevejen). Gennem Hastrup by følges vejen over Hastrupvej til mål ved Snoldelevgård. 

En omgang er 13.11 km og 58 højdemeter - En hurtig rute med potentielle modvinds- og sidevindsstykker.

 

Se ruten i Strava

 

Vi gør opmærksomme på et sæt skildpadder (vejbump) hvor man kører ud af Tune by. Skildpadder kan sagtens undgås, men vær opmærksom. Vi stiller ekstra post for at fremhæve stedet. Opløbsstrækningen ensrettes, og hastigheden for modkørende trafikanter på ikke ensrettede strækninger søges nedsat. Da der er modkørende trafik på den del af ruten, der ikke er ensrettet, skal rytterne holde sig i højre side af vejen. Overtrædes dobbeltoptrukne linjer kan rytter udelukkes!

 

Præmier:

Vi har i år sørget for lidt ekstra præmier.

Præmierner er sponsoreret af

 

sluktørsten.dk https://sluktoersten.dk

Velosock https://www.velosock.com

 

Køb af kaffe mm.

Der kan købes kaffe og vand, og øvrig lettere forplejning til rimelige priser. Dine øvrige indkøb til dagen kan du foretage på hjemvejen i Superbrugsen i Tune – så støtter du samtidig klubbens sponsor!

 

Sponsorer:

Førerbiler m.v. er sponseret af

Bjarne Pape Biler Honda og Hyundai Amager.

 

Støt vores klub sponsorer:

 

SydBank

SuperBrugsen i Tune

AVS Vejsikring